Göktürk Merkez, Belediye Cd. No: 16/5, 34077 Eyüpsultan/İstanbul info@gokturkisitme.com.tr

Görünmez işitme cihazları nelerdir?

İşitme cihazları, 1960'lardaki ilk büyük kulak arkası modellerinden bu yana çok yol kat etti. Günümüzün küçük işitme cihazları rahat ve göze çarpmayan niteliktedir ve boyutları, renkleri, özel özellikleri ve kulaklarınıza uyum şekilleri farklılık gösterir. İşitme cihazları eskiden analog teknolojiyle destekleniyordu ancak dünyanın geri kalanında olduğu gibi dijital hale geldi. En yeni nesil görünmez işitme cihazları artık her zamankinden daha akıllı ve daha küçük olup, etrafınızdaki sesleri daha fazla duymanıza olanak tanır ve cihaz kulağınızın içinde veya çevresinde neredeyse hiç fark edilmez. Görünmez işitme cihazları başkaları tarafından neredeyse hiç algılanamaz, ancak farkı mutlaka fark edeceksiniz.

Kanal İçi Görünmez (IIC) ve görünmez işitme cihazları arasında bir fark var mı?

Görünmez Kanal İçi (IIC) işitme cihazları, insanların genellikle görünmez işitme cihazları derken kastettikleri şeydir. ReSound'da iki tür işitme cihazından bahsediyoruz: kulak dışı ve kulak içi modeller. Her iki tip de mümkün olduğunca gizli olacak şekilde tasarlanmış küçük işitme cihazlarıdır. İşitme teknolojileri geliştikçe cihazlar da gelişiyor ve hatta kulağın dışına sığan küçük işitme cihazlarını bile orada olduklarını bilmiyorsanız fark etmek zor olabilir.

Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı
Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı

İşitme cihazı seçerken işitme kaybınızın türünü ve zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz ortamları göz önünde bulundurmanız önemlidir. Örneğin gürültülü restoranlar, spor etkinlikleri veya konserler gibi gürültülü ve karmaşık ortamlarda vakit geçiriyorsanız arka plan seslerini en aza indirmek için dijital gürültü azaltma özelliğine sahip küçük işitme cihazları isteyebilirsiniz. Ya da zamanınızın çoğunu evde ya da sessiz ortamlarda geçiriyorsanız konuşma netliğini artırmak için gelişmiş sinyal işleme özelliğine sahip bir işitme cihazını tercih edebilirsiniz.

Kulak İçi Alıcı (RIE) işitme cihazları, küçük boyutları nedeniyle kulağın dışına oturan en popüler işitme cihazı türlerinden biridir. RIE işitme cihazı, kulağın arkasında bulunan ve alıcı dışında işitme cihazının tüm elektronik bileşenlerini barındıran küçük bir muhafazadan oluşur. Bir tüp, sesi kulak kanalında bulunan alıcıya iletir.

Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı
Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı

Kulak Arkası (BTE), kulağınızın dışına taktığınız küçük işitme cihazlarıdır. Daha sonra küçük bir tüp sesi kulak kanalınıza yönlendirir. BTE işitme cihazları en fazla amplifikasyonu sağlayarak onu ileri-çok ileri derece işitme kaybı olan kullanıcılar için tercih edilen çözüm haline getirir. BTE işitme cihazları kulağı kapatmayarak daha doğal bir ses deneyimi sağlar. Birçok boyut ve renk seçeneği mevcuttur.

Kulağın içindeki görünmez işitme cihazları kulağınızın şekline uyacak şekilde özel olarak üretilir. İşitme uzmanınızın kulağınızdan yapacağı kulak kalıbı kullanılarak özel bir işitme cihazı oluşturulur. Kulak içi görünmez işitme cihazlarının çeşitleri vardır. Kanal İçi Görünmez (IIC), mevcut en küçük, özel üründür. IIC görünmez işitme cihazları kulak kanalının derinliklerinde yer aldığından etrafınızdaki herkes tarafından neredeyse algılanamaz. IIC görünmez işitme cihazları, gizli bir işitme cihazı isteyen ve hafif ila orta dereceli işitme kaybı olanlar için mükemmel çözümdür.
İleri derecede işitme kaybınız varsa, gizli işitme çözümü almak için hala birçok seçeneğiniz vardır. Siz ve işitme uzmanınız, benzersiz gereksinimlerinizi inceleyerek ihtiyaçlarınıza en uygun olanı belirleyebilirsiniz. Herkese uygun bir işitme cihazı var.

Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı
Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı

Görünmez işitme cihazları herkes için uygun mudur?

Günümüz teknolojisi sayesinde işitme cihazları küçülüyor ve daha gizli hale geliyor. İster kulağın içine ister kulak arkasına takılı olsun, başkaları tarafından tespit edilmeleri giderek zorlaşıyor.

 

Kulak İçi (IIC-ITC-CIC)

Kanal İçi Görünmez (IIC) işitme cihazları, mevcut en küçük görünmez işitme cihazlarıdır ve hafif ila orta derecede işitme kaybı olan kişiler için en uygun olanlardır. Kulağın derinliklerine oturan özel stil o kadar küçüktür ki, ekstra güçlü hoparlörlere ve daha güçlü işlem gücüne yer kalmaz. Tamamen Kanal İçi (CIC) ve Kanal İçi (ITC) görünmez işitme cihazları, hafif ila orta derecede işitme kaybı olan ve işitme cihazları üzerinde biraz daha fazla kontrol isteyen kişiler için popüler seçimlerdir.

Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı

 

Receiver İn The Canal (RIE)

Receiver İn The Canal (RIE) işitme cihazları, kulağın dışına oturan küçük bir işitme cihazı isteyenler için çözüm olabilir. RIE işitme cihazları BTE işitme cihazlarına benzer ancak alıcı, muhafaza yerine kulağa yerleştirildiği için daha küçüktür.

Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı

 

Kulak Arkası (BTE)

Kulak Arkası (BTE) stilleri her yaştan insana uygundur ve en geniş işitme kaybı aralığına uygundur. Dış kulağın arkasına sığacak şekilde tasarlanan BTE işitme cihazları, en fazla amplifikasyonu sağlarken göze çarpmayan bir çözüm sunar.

Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı

 

ReSound Görünmez İşitme Cihazları

ReSound'da görünmez işitme cihazlarımız dikkat çekmeyen şekilde tasarlanmıştır ancak küçük boyutlarının sizi kandırmasına izin vermeyin. Görünmez işitme cihazlarımızın tümü üstün ses kalitesi ve çığır açan teknoloji sunar; kontrolleri her zaman dokunulabilir ve kullanımı kolaydır.
Bazı küçük ve görünmez işitme cihazı türleri yalnızca size özel olarak üretilebilir. Bu, bunların yalnızca kulaklarınıza uyacak şekilde tasarlanmadığı, aynı zamanda tatmin edici bir işitme deneyimi yaşamanız için kişisel ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilebileceği anlamına da gelir. Özel yapım küçük işitme cihazları estetik açıdan göze çarpmaz ve takılması ve takılması kolaydır.

Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı

Minyatürleştirilmiş teknoloji sayesinde kulağın arkasına oturan işitme cihazları da çok dikkat çekmeyen hale geldi. Günümüzün kulak arkası modelleri oldukça şık olup, çok az kişinin fark edeceği kadar rahat bir uyum sağlar. Dikkat çekmeyen bir tasarımda ekstra güç istiyorsanız kulak arkası cihazlar doğru seçim olabilir.
Uygun tipte bir işitme cihazı bulmak büyük fark yaratabilir. İşitme uzmanınız yaşam tarzınıza, bütçenize ve işitme kaybınıza en uygun stili bulmanıza yardımcı olabilir.

Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı

Görünmez işitme cihazlarının artıları ve eksileri nelerdir?

Görünmez işitme cihazları farklı boyut ve şekillerde mevcuttur. Ancak tüm görünmez işitme cihazlarının ortak bir özelliği vardır: göze çarpmayan tasarımları. Seçtiğiniz tarza bağlı olarak, görünmez işitme cihazlarımızın içinde, işitme deneyiminizi ve sonuçta yaşam kalitenizi artırabilecek farklı özellikler bulunmaktadır. Görünmez işitme cihazlarınız, sizi yaşam tarzınızı değiştirmeye zorlamamalı, benzersiz yaşam tarzınızı desteklemelidir.

 

Kulak Arkası işitme cihazları

Kulak Arkası (BTE) işitme cihazları, kulağınızın dışına taktığınız küçük işitme cihazlarıdır. Daha sonra küçük bir tüp sesi kulak kanalınıza yönlendirir. BTE işitme cihazları en fazla amplifikasyonu sağlayarak onu ileri-çok ileri derece işitme kaybı olan kullanıcılar için tercih edilen çözüm haline getirir. BTE işitme cihazları kulağı kapatmadığı için rahat bir uyum ve daha doğal bir ses deneyimi sağlar. BTE işitme cihazları saçınıza, cildinize ve kişisel tercihlerinize uygun birçok boyut ve renk seçeneğiyle mevcuttur.

Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı

 

Receiver İn The Canal (RIE) işitme cihazları, kullanım kolaylığı ve etkililiği sayesinde kulağın dışına oturan en popüler işitme cihazı türlerinden biridir. Kulak Arkası (BTE) işitme cihazları ile RIE işitme cihazları arasındaki fark, RIE alıcısının doğrudan kulağınıza oturması, BTE işitme cihazlarında ise alıcının işitme cihazının gövdesine yerleşik olmasıdır. RIE işitme cihazlarında, alıcı muhafazadan çıkarılmış ve yumuşak bir kubbe ile kulağa takılan bir tüpün içine harici olarak monte edilmiştir. Bu nedenle RIE işitme cihazlarının genellikle standart BTE işitme cihazlarından daha küçük olduğunu göreceksiniz.

Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı

 

Kulak İçi İşitme Cihazları

Kulaklarınızın içine sığan işitme cihazları, size tam uyacak şekilde özel olarak üretilir. Kanal İçi Görünmez (IIC), kulağın içindeki en küçük görünmez işitme cihazlarıdır. IIC işitme cihazları kulak kanalının en derin kısmına sığdığından, iyi gizlenirler ve başkaları tarafından neredeyse tespit edilemezler.

Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı

Derin uyum aynı zamanda rüzgar gürültüsünü alma olasılıklarının daha düşük olduğu anlamına gelir ve birçok kullanıcı için IIC görünmez işitme cihazları daha doğal bir ses kalitesi sağlar. IIC işitme cihazlarının küçük boyutu aynı zamanda pilin kullanımının zor olabileceği ve daha büyük işitme cihazlarına göre daha sık değiştirilmesi gerektiği anlamına da gelir.

Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı

Ses kontrolü ve çevre programlarını değiştiren düğmeler gibi seçeneklerle Tamamen Kanal İçi (CIC) görünmez işitme cihazları, işitme cihazları üzerinde IIC işitme cihazlarında mevcut olanlardan biraz daha fazla kontrol sahibi olmak isteyenler için popülerdir.

Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı