Göktürk Merkez, Belediye Cd. No: 16/5, 34077 Eyüpsultan/İstanbul info@gokturkisitme.com.tr

Dijital işitme cihazları nelerdir?

Bugün dünya dijital iletişim ve akıllı telefonlar aracılığıyla birbirine bağlı. Evde dijital TV, dijital medya oynatıcı, dijital ses sistemi veya bunların bir karışımıyla eğlenirsiniz. Araba sürerken dijital GPS yönlerinize güvenirsiniz. Dijital bir ortamda yaşıyoruz, öyleyse işitme kaybınız için de çözümün dijital olması gerekmez mi?

Dijital İşitme Cihazı

Dijital bir dünya için dijital işitme cihazları

Pek çok türde işitme cihazı ve işitme cihazı teknolojisi vardır ve günümüzde dijital açıdan kullanışlı yaşam tarzınızı tamamlayacak dijital işitme cihazları bulunmaktadır. Akıllıdırlar ve diğer dijital cihazlarla etkileşime girerler. İyi işitme sağlığı yaşam kalitesiyle bağlantılı olduğundan, dijital işitme cihazlarının yaşamı değiştirecek sağlık yararları da vardır. Sesin gücünü ve kişisel işitme deneyiminizi yeni seviyelere taşıyorlar, böylece işitme kaybınızın sorumluluğunu üstlenecek kadar güçlü hissedebilirsiniz.

Dijital ve analog işitme cihazları

İşitme cihazı teknolojileri yıllar geçtikçe değişti. Dijital işitme cihazları ortaya çıkmadan önce işitme cihazları yalnızca analog teknolojiye dayanıyordu.
Analog işitme cihazlarının ses sinyalleri akış açısından sürekli ve tekdüze olduğundan, dijital işitme cihazlarının sahip olduğu karmaşık nüanslar veya ses katmanları eksiktir. Analog işitme cihazlarıyla farklı ses ortamlarına uyum sağlamak, yalnızca ses seviyesini yükseltmek anlamına gelir ki bu da oldukça rahatsız edicidir. Ayrıca analog işitme cihazlarıyla arka plandaki gürültüleri azaltma seçeneğiniz yoktur; aynı zamanda güçlendirilirler.

Dijital İşitme Cihazı

Dijital işitme cihazları değişkenlik gösteren ve kişiye özel ses sinyallerine sahiptir ve derinlik ve çeşitlilikle zenginleştirilmiş, doğal bir konuşma ve ses sunar. Bu nedenle, deneyimi kişisel özelliklerine ve tüm farklı ayarlarınıza göre ayarlayarak, dijital işitme cihazlarının sesi ve seviyesiyle gerçekten oynayabilirsiniz.

Dijital İşitme Cihazı

Dijital işitme cihazları nasıl çalışır?

İşitme cihazında bir mikrofon, bir amplifikatör, bir alıcı ve bir işitme cihazı pili (değiştirilebilir veya şarj edilebilir) bulunur. Dijital işitme cihazlarında amplifikatör gerçekten ön plana çıkıyor.
Dijital işitme cihazlarındaki amplifikatör bilgisayarlı bir beyin gibi davranır. Mikrofon tarafından alınan konuşma ve sesi işleyip alıcıya ve kulaklarınıza gönderdiğinde, yalnızca sesleri daha yüksek hale getirmez. Analog işitme cihazlarının yaptığı da budur. Bunun yerine, dijital işitme cihazı amplifikatörü, doğal sesin tüm ince nüanslarını ve niteliklerini farklı ayarlara uyacak şekilde hayata geçirmek için akıllıca hareket eder, böylece bunları kişiselleştirilmiş ve rahat bir şekilde kontrol edebilir ve keyfini çıkarabilirsiniz.

Dijital İşitme Cihazı

Dijital işitme cihazının faydaları

Daha fazlasını duymak için sesi açmak etkili değildir. Bu, belirli konumlarda veya ayarlarda aşırı güçlü veya cızırtılı olabilir. Dijital teknoloji sayesinde, dijital işitme cihazlarıyla işitme deneyiminizi işitme kaybınızın türüne göre özelleştirebilirsiniz, bu da konforunuzu ve güven duygunuzu artırır. Bu, evinizdeki ışıkları ayarlamaya benzer bir kavramdır; Ambiyansı mükemmel hale getirmek için ton ve ruh hali ile oynamak. Bunu sesle yapabilirsiniz, böylece kulağa doğal gelir ve tamamen doğru hissettirir.
Ayrıca, dijital işitme cihazları akıllı telefonlar ve tabletler gibi diğer dijital cihazlarla çeşitli şekillerde eşleşebildiğinden, dünyanıza tam olarak bağlanabilir, aramaları ve eğlenceyi aktarabilir ve kulaklarınıza dokunmadan sesi gizlice kontrol edebilirsiniz. Hiç kimse gerçekte neyi veya kimi dinlediğinizi bilemeyecek! Ve işitme kaybınızı unutabileceksiniz.
Stil açısından dijital işitme cihazları akıllıdır ve genellikle küçüktür. Dikkat çekmezler ve taktığınızda ortama uyum sağlarlar; dolayısıyla görünmez işitme cihazları da diyebilirsiniz.

Dijital İşitme Cihazı
 
Dijital İşitme Cihazı

Dijital işitme cihazı türleri

İşitme cihazlarının 3 farklı tipi vardır. Bunlar sırasıyla
- BTE(Kulak Arkası),
- RIC(Receiver In The Canal)
- ITC(Kulak İçi)

Dijital İşitme Cihazı

Bu işitme cihazları bireyin işitme kaybı türüne, kulak yapısına ve yaşına göre uygulanmalıdır.
Bazı bireyler de estetik kaygılardan dolayı kulak içi cihaz isteyebiliyor. Ancak kulak yapısı, işitme kaybı türü ve yaşı buna elverişli değilse o cihazdan maalesef fayda göremeyecektir.

İşitme cihazı tipleri bu şekildedir;

1. Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazları (ITC/ITE/CIC-IN THE EAR)

Estetik kaygısı olanlar için en ideal işitme cihazı tipi olan görünmeyen kulak içi işitme cihazları, güçlü hoparlör seçenekleri ile de üretilmektedir. Burada ki en önemli husus ise bireyin kulak yapısı, işitme kaybı ve yaşına göre seçim yapılmasıdır. Çünkü her yaşa ya da her kayba uygun bir kulak içi işitme cihazı yoktur.

Dijital İşitme Cihazı
Dijital İşitme Cihazı

2. Bluetooth ve Şarjlı RIC İşitme Cihazları (RIC-RECEİVER İN THE CANAL)

Diğer işitme cihazlarına göre daha zarif ve daha ince olan bu işitme cihazı tipi, aynı zamanda farklı hoparlör tipleri ile de üretilmektedir. Burada da dikkat edilmesi gereken husus bireyin kulak yapısı, işitme kaybı ve yaşına göre seçim yapılmasıdır.

3. Bluetooth ve Şarjlı Kulak Arkası İşitme Cihazları (BTE-BEHİND THE EAR)

İleri düzey işitme kaybı olan hastalarda uygulanan bir işitme cihazı tipidir. Diğer işitme cihazlarına göre oldukça güçlü bir çıkış gücüne sahiptir.

Dijital İşitme Cihazı